"Baví a přitahuje mě kontrast mezi starým a novým, mezi zdánlivě protichůdnými materiály, tvary a barvami."
Ing. arch. Jan Topinka
architekt projektu Port 1560
Návštěvnické
centrum
s poetikou
Návštěvnické centrum je vstupní branou do areálu Port 1560. Najdete tu všechny informace, zakoupíte vstupenky a propagační materiály.
Více o objektuKoupit vstupenkyNa rekonstrukci Portálu - návštěvnického centra jsme si dali obzvlášť záležet. Tam, kde se kdysi chladilo pivo ve třech objemných nádržích a následně se expedovalo do nejrůznějších hospod v blízkém i vzdáleném okolí, dnes dominuje designové kovové schodiště bez ukotvení, beton, corten, sklo a nádherná střecha s otevřeným krovem. Stojí za to se zde držet o chvilku déle, než by se při nákupu vstupenek slušelo - sgrafita a kombinace původní architektury sahající až k pozdní gotice s navazující modernou k tomu vybízí.
Gotické základy s renesančním rozkvětem. To je Palác, kde dožívala matka Petra Voka, Anna z Rogendorfu. Dnes je v něm interaktivní expozice Život a v galerijní části expozice Umění.
Více o objektuVíce o expozici Více o galeriiLze ale bezpečně dohledat, co se s místem dělo od poloviny 16. století. Po roce 1548 došlo k přestavbě: na gotický základ navazovala začínající renesance, což dokládají i sgrafita, která jsou k vidění dodnes. Nové pojetí Paláce bylo určeno pro Annu z Rogendorfu jako její vdovské sídlo.
Neznáme přesně autora přestavby. Jisté je, že v tu dobu působili v Českém Krumlově dva italští architekti: Antonio Eritzer a Carlo Laurentius. Kdo ví, možná dnes obdivujeme právě jejich dílo. Celá stavba prošla výraznou proměnou a tu nejdůležitější můžeme obdivovat i my: na straně u řeky bylo k nároží přistavěno třípodlažní obytné křídlo s mohutnou převýšenou střechou krovu, která stále dominuje celému objektu. Stalo se tak v letech 1557/1558.
Suší se v něm naklíčený ječmen - slad. A je od podlahy po půdu plný dobových technologií. Opravili jsme je, od korečkového výtahu po klobouky. Kromě toho zde uvidíte i expozici Sny.
Více o objektuVíce o expoziciHvozd je z architektonického hlediska velmi zajímavý objekt už od venkovní výzdoby - fasády jsou částečně inspirovány novogotikou, ale nepoužívají typické režné zdivo. Díky tomu působí už na první pohled moderně, ale nezapírá v sobě, že zde stojí už od roku 1882. Hlavní budovu poznáte jednoduše a z velké dálky: je to jediná věž v celém areálu. V přízemí má pec a v jednotlivých podlažích jsou ocelové rošty. Ty rozváděly teplo po celé budově a slad se tak mohl sušit rovnoměrně a po celý rok. O tom vám ale víc řeknou naši průvodci při návštěvě.
Novogotická Varna je místo, kde vládl sládek.
Bývalo to srdce pivovaru, dnes je srdcem areálu. Architektonický i technologický skvost. Najdete zde expozici Práce.
Před rokem 1869 byste na dnešním místě Varnu nenašli. Stála úplně jinde - v jihovýchodním křídle u řeky. Během renovace pivovarského areálu v 19. století byla přemístěna na současné místo, kde ovšem v tu dobu stálo jiné stavení. Chytře se využily jeho obvodové zdi, odstranily se hřebínkové klenby v přízemí, trámový strop v patře a střešní krov. Do této části budovy byl přidán prostor, který měl výšku dvou podlaží a byl zaklenut třemi poli klenby. A tak vznikla Varna, jak si ji můžete prohlédnout dnes.
Měšťanský
pivovar
s tradicí
Panský pivovar přestal v 16. století vyhovovat zvyšující se výrobě a Vilém z Rožmberka nechal v roce 1560 postavit v předhradí nový objekt, k němuž v roce 1561 vybudoval Jakub Krčín z Jelčan nový vodovod.
Více o objektuVíce o pivovaruZa komunistické správy měl pivovar nejvyšší roční produkci široko daleko (118 000 hl v 80. letech). Komunistickou nadvládu ukončila privatizace v roce 1991, kdy se majitelem stal podnikatel František Mrázek a pivovar fungoval pod názvem Eggenberg. Výroba piva v areálu byla ukončena v roce 2014. V roce 2015 začal pivo vařit v rekonstruovaných prostorách části objektu bývalých lednic (dnešní Pivovarská restaurace) Historický pivovar Český Krumlov pod značkou Krumlov.
Zahradu založila v polovině 16. století Anna z Rogendorfu. Byla v ní otevřená kuželna i míčovna, v oranžerii rostly a voněly exotické rostliny a samozřejmě okrasná část plná místních květin.
Více o objektuDalší zajímavý prvek - grottu - umělou jeskyni nechala postavit v roce 1668 kněžna Marie Ernestina ze Schwarzenbergu. Na zahradě byly později pěstovány plodiny pro kuchyň a její část si pronajímali i zaměstnanci pivovaru pro svou potřebu. Objevte také kouzlo Zahrady. Je to ideální místo na rozjímání i na kulturní akce pod širým nebem.
Lucie
Plácido Domingo
Hložek s Kotvaldem